Warning: Use of undefined constant ‘wp_footer’ - assumed '‘wp_footer’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/bp-custom.php on line 3

Warning: Use of undefined constant ‘bp_core_admin_bar’ - assumed '‘bp_core_admin_bar’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/bp-custom.php on line 3

Warning: Use of undefined constant ‘admin_footer’ - assumed '‘admin_footer’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/bp-custom.php on line 4

Warning: Use of undefined constant ‘bp_core_admin_bar’ - assumed '‘bp_core_admin_bar’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/bp-custom.php on line 4

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/facebook-events-widget/facebook-events-widget.php on line 40

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/wp-custom-admin-bar/custom-admin-bar-functions.php on line 8

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/bp-custom.php:3) in /home/accessfo/public_html/irishforall.ie/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php on line 1197
leath | Irish For All

by

leath

10/10/2012 in words

half (noun) f2

Example sentences
in half an hour – i gceann leathuaire
half past three – leathuair i ndiaidh or tar Ă©is a trĂ­
half-day – leathlá
half forward – leaththosaĂ­
centre half – leathchĂşlaĂ­ láir
two and a half days – dhá lá go leith
half a pound – leathphunt
less than half – nĂ­os lĂş ná leath
to cut something in half – rud a ghearradh ina dhá leath
the bottle is half empty – tá an buidĂ©al leathfholamh
seanfhocal – TĂşs maith leath na hoibre

The cases ~ na tuisil
[nominative singular] leath
[nominative plural] leatha
[dative singular] leith
[genitive singular] leithe
[genitive plural] leath

Parsáil
Ainmfhocal baininscneach den dara dĂ­ochlaonadh

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.